Blog

Jaką muzykę wybierać na imprezy okolicznościowe?

Organizacja imprezy okolicznościowej wymaga dużego zaangażowania i wszechstronnego przygotowania. To od najdrobniejszych szczegółów zależeć może powodzenie przedsięwzięcia i zadowolenie gości. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na nastrój zaproszonych osób jest oprawa muzyczna, która zawsze powinna być starannie dopasowana do okoliczności. Właśnie ona nadaje wyjątkową atmosferę i tworzy wizerunek wydarzenia. Jak dobrać muzykę do uroczystości i trafić w gusta uczestników?

Muzyka na żywo czy playlista z głośnika?

Muzyka towarzyszy zarówno najpoważniejszym wydarzeniom biznesowym, jak i wyjątkowym uroczystościom rodzinnym. Może podkreślać powagę i oficjalność sytuacji lub zachęcać do wspólnych pląsów. Od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, zależy odpowiedź na podstawowe pytanie, które pojawia się na samym początku procesu planowania: postawić na zespół grający na żywo czy na DJ‑a, który przygotuje odpowiednią playlistę? I czy to w ogóle robi jakąś różnicę? Występ zespołu muzycznego to podwójna atrakcja: nie tylko dźwiękowa, ale też wizualna. Koncerty są przecież kapitalnym widowiskiem, które potrafi rozpalić emocje lub pozostawić widzów w zadumie.

Ile gatunków muzycznych, tyle zespołów – z pewnością znajdziesz taki, który idealnie dostosuje repertuar do oczekiwań publiki. Podczas poszukiwań pamiętaj jednak, że profil zespołu powinien odpowiadać okolicznościom i gustom uczestników imprezy. O ile kojące dźwięki harfy mogą świetnie sprawdzić się na wytwornym bankiecie, o tyle niefortunnie wypadną podczas osiemnastki pełnej energicznych młodych dorosłych.

Praca DJ‑a na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco mniej owiana splendorem, jednak ma swoje niewątpliwe zalety. Przede wszystkim oferuje bardzo szeroki wybór repertuaru oraz możliwość zaprezentowania kompletnie różnych gatunków muzycznych podczas jednego występu. To doskonały wybór na długie spotkania: profesjonalny DJ nie tylko dostosuje się do ustalonych wcześniej z organizatorami preferencji, ale również będzie modyfikował playlistę na bieżąco w taki sposób, aby odpowiadała aktualnym nastrojom gości. Różnorodność prezentowanych dźwięków to też świetny sposób na zabawienie publiki prezentującej szeroki przekrój wiekowy.

Pamiętaj, że nie musisz decydować się na wyłącznie jedno z powyższych rozwiązań. Jeżeli zależy Ci na bardzo efektownym evencie, który na długo zapadnie uczestnikom w pamięć, możesz postawić na połączenie obu opcji. Podczas prowadzonego przez DJ‑a wydarzenia wyjątkowo ważny moment może zostać podkreślony występem zespołu lub nastrojową solową partią zagraną na pianinie.

Jak dobrać repertuar?

Dobór repertuaru nie wydaje się dużym problemem, gdy w wydarzeniu uczestniczyć ma wyłącznie bliska rodzina i najlepsi znajomi. Nawet wtedy należy jednak uważać, aby nie kierować się wyłącznie własnymi preferencjami. Największym wyzwaniem okazuje się jednak przygotowanie oficjalnych imprez firmowych, przy których często nie da się przewidzieć gustów muzycznych uczestników. W obu przypadkach warto pamiętać o kilku zasadach dobierania oprawy muzycznej:

Nie da się zadowolić każdego. Może się to udać jedynie w małym gronie miłośników konkretnego typu muzyki. Nie staraj się trafić w gust pojedynczych osób, a myśl raczej o czymś, co będzie tworzyło konsonans między preferencjami fanów ciężkiego rocka a słuchaczami finezyjnych ballad. Zastanów się, na ile znasz uczestników wydarzenia. Jeżeli to prywatna okoliczność, prawdopodobnie jesteś w stanie przewidzieć, jakich aranżacji Twoi goście po prostu nie trawią, a przy jakich każdemu od czasu do czasu zatupie nóżka. A może masz możliwość zapytania ich wprost, przy czym chcieliby się bawić? Sprawa komplikuje się nieco przy organizacji eventów firmowych. I tutaj jednak postaraj się przypomnieć sobie jak najwięcej informacji o współpracownikach i zdaj się na doświadczenie zespołu lub wodzireja. Jeżeli wśród uczestników znajdą się też zupełnie nieznane osoby, nawet na modnej i awangardowej imprezie nie szarżuj z niszowymi utworami. Postaw na dobrze znane klasyki i hity, które każdy potrafi zanucić. Przed uroczystością skonsultuj się z wykonawcami. Porozmawiaj o swoich oczekiwaniach, okolicznościach i charakterze wydarzenia, a także o zaproszonych gościach. Pomoże to zdecydować o doborze repertuaru, jego ekspresywności, tempie i różnorodności. Doświadczony muzyk czy DJ będzie w stanie podpowiedzieć, co zazwyczaj dobrze sprawdza się na imprezach danego typu, a co niezmiennie kończy się porażką

Rodzinne imprezy okolicznościowe

Wesela, komunie, urodziny i rocznice to niezwykle ważne wydarzenia, które celebruje się z ogromną radością. Często należą do najpiękniejszych dni w życiu – warto więc zadbać, aby pozostawiały jak najlepsze wspomnienia. Takie okoliczności sprzyjają rodzinnym spotkaniom, integracji i fantastycznej zabawie. Muzyka powinna więc zachęcać do wspólnego tańca, ale też asystować rozmowom i wspólnym posiłkom, a kiedy przyjdzie na to czas – wzruszać.

Ustalając oprawę takich okoliczności weź pod uwagę przede wszystkim komfort młodej pary lub jubilatów oraz ich gości. Zadbaj o to, aby wszyscy czuli się swobodnie, dostosowując akompaniament do wybranego sposobu świętowania. Podczas uroczystego obiadu z okazji okrągłej rocznicy doświadczonego małżeństwa odpowiedni może być wesoły swing, jednak trwająca do rana zabawa weselna lub osiemnastka lepiej wypadnie przy rytmach hitów lat 80. i 90. lub skocznego rock and rolla. Inaczej trzeba też potraktować komunie i chrzciny, na których najbardziej wymagającymi słuchaczami mogą okazać się dzieci.

Eventy firmowe

Udany wybór oprawy muzycznej do eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Żeby poradzić sobie z nim śpiewająco, zastanów się, w jakim wieku będą uczestnicy oraz z jakiej okazji przyjęcie jest organizowane. Jeżeli uczestniczą w nim młodzi pracownicy firmy, dobrą decyzją z pewnością okaże się koncert znanego i lubianego artysty. Bezpiecznym wyborem dla różnorodnej publiki jest natomiast profesjonalny DJ, który zadba o odpowiednie dostosowanie repertuaru. Oficjalnym galom czy bankietom towarzyszyć mogą zespoły jazzowe, trzymające się przyjemnych rytmów duety lub wykonawcy popu.

Firmy eventowe, czyli gdzie szukać wsparcia w organizacji imprezy

Przygotowanie dużej uroczystości wymaga ogromu pracy i uwzględnienia mnóstwa czynników. Połączenie takiego wyzwania z codziennymi zadaniami nie jest łatwe, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia profesjonalnej firmy zajmującej się organizowaniem imprez okolicznościowych. Takie rozwiązanie daje pewność świetnie dobranych aranżacji i fenomenalnej zabawy.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych